Одиме понатаму!!! Благодарам Wiese!

Борбеност, упорност и решителност беа особините кои го красеа Јувентус вечерва и кои го одведоа во четврт-финалето од Лигата на шампионите. На Деле Алпи беше совладан одличниот тим на Вердер Бремен кој за разлика од прогнозите и предвидувањата пред ждрепката, се покажа како доста тежок противник за нас. Гостите изненадувачки поведоа во натпреварот со 1-0 со голот на Мику. Јувентус во првото полувреме се обидуваше да израмни, но нападот едноставно не функционираше. Поголемиот број од упатените топки беа додека Трезеге и Ибра беа во офсајд, додека и оние прилики кои ги имаа не успеаја да ги претворат во гол. За одбележување се шансите на Недвед и Емерсон при кои гостинскиот голман интервенираше одлично. Нападите на Јуве значеа и поотворена одбрана која гостите за наша среќа не успеаја да ја искористат. Имаа уште две убави можности за да го зголемат водството но Џиџи Буфон беше на висина на задачата. Во второто полувреме за Јувентус имаше само една опција: напад! Тоа значеше и поголема можност за Вердер преку контра-напад но за наша среќа ниту еден нивен напад не испадна успешен. Најпрво Трезеге израмни во 65-тата минута: Дел Пиеро ја сврте долгата топка кон Недвед, овој во шеснаесетникот му ја препушти на Трезеге кој конечно го совлада голманот на Вердер. Јуве напаѓаше до крајот но без успех и конечно во 88-та минута ни се насмевна среќата. Голманот Виесе кој одигра маестрално во текот на целиот натпревар и одбрани барем три 100%-ни шанси на Јуве, од херој стана трагичар! По една од многуте очајно нафрлени топки во шеснаесетникот, Виесе лесно интервенираше но откако падна на тревата не успеа да ја задржи топката во рацете: најблиску до него се најде изненадениот Емерсон (погледнете ја само фацата на Емерсон на забавената снимка од клипот кој може да го симнете од линкот подолу). Бразилецот го прифати овој подарок и го постигна голот кој значеше четврт-финале за Јувентус и продолжување на одличната сезона.
КЛИК ТУКА ЗА DOWNLOAD НА ГОЛОТ НА ЕМЕРСОН (може да влезе во конкуренција за најсмешни/среќни голови на сезоната).

За крај: морам да признаам дека овој пат среќата не послужи. Се до 88-та минута Вердер беше подобар противник во овој двомеч но една грешка ги чинеше пласман понатаму. Германците доживеаја нешто слично што и Јуве доживеа во Бремен. Сето она што го градеа во текот на целиот натпревар се сруши само поради една глупава грешка. Сето она што и Јуве го градеше во Бремен (ја имаше победата на 5 минути до крајот) се сруши исто така поради деконцентрација е нејасен пад во играта - требаше да одолееме уште на два напади за да заминеме со победа, но наместо тоа - примивме два гола. Доколку во овој дел од нокаут-фазата не се сретнеа Челзи и Барселона, можеби дуелот помеѓу Јуве и Вердер ќе беше најинтересниот - кој не ја гледаше снимката од натпреварот може да жали. Одиме понатаму! Forza Juventus!!!!