Шок-терапијата делуваше

Поразот од Вердер кој Капело го нарече “неопходна шок-терапија за да се освестиме“ по се изгледа влијаеше и Јуве со одлична игра во текот на целиот натпревар успеа да дојде до победата против Лече. Работите не тргнаа толку добро бидејќи гостите уште на стартот на натпреварот по еден кикс на крпената одбрана поведоа со 0-1 (гол со глава по нафрлена топка). Оваа грешка беше единствена на нашата одбрана која играше во состав Бласи, Турам, Ковач, Балцарети. Бласи уште на почетокот доби удар во глава и неможеше да продолжи па на негово место влезе Песото. По примениот гол, како да се освестија сите и Јуве почна фуриозно да напаѓа. Уште при првиот шут на голот, Емерсон израмни на 1-1 (прекрасен гол со пета по ударот на Муту). Потоа, Недвед, Ибрахимовиќ и Муту пропуштија одлични шанси, додека Емерсон заработи џумка на главата по еден дуел. Пред крајот на првото полувреме, Ковач ги врати работите на свое место со голот со глава по центар-шутот на Муту. Во второто полувреме, Јувентус ја смири играта а гостите мораа да играат со 10 фудбалери поради будалата Каморани. Ибрахимовиќ со прекрасна финта го помина противникот и откако проба да направи уште еден дриблинг, Каморани одмазнички му влета во нозе и заработи втор жолт картон. До крајот на натпреварот шанси имаа Дел Пиеро и Ибрахимовиќ, додека во финишот Недвед беше соборен во шеснаесетникот и Дел Пиеро од пенал му стави точка на натпреварот. Forza Juve!!!