Канаваро - Емполи 2:1

Јувентус се врати на победничките патеки со вчерашната победа против Емполи на Деле Алпи. Ќе напишев за натпреварот уште вчера но немав интернет. Почетокот на натпреварот не навестуваше дека ќе биде лесна победа за Јуве бидејќи уште во 4-тата минута гостите поведоа со 0-1 (не го видов голот така што не би можел да го искоментирам). Сепак, тоа беше единствената шанса на Емполи во текот на целиот натпревар. Во продолжението, гостите се бранеа со сите 10 фудбалери позади топката. Јуве не успеа да ги искористи шансите кои ги имаше од активна игра (Дел Пиеро и Каморанези ги имаа најзрелите шанси) но затоа Фабио Канаваро беше ефикасен наместо напаѓачите. По слободниот удар на Каморанези, Канаваро со глава ја заби топката меѓу нозете на голманот на гостите што значеше израмнување. Во второто полувреме Јуве напаѓаше но Емполи успешно се бранеше. Капело се реши да ја смени тактиката и со уфрлувањето на Залајета на местото на Муту, Дел Пиеро се префрли на позиција на лево крило и тоа ја направи разликата. По корнерот кој го изведе капитенот, повторно Канаваро беше највисок во скокот што значеше 2-1 за Јуве. Потоа, Дел Пиеро во рок од 2 минути два пати ја погоди пречката. Најпрво тоа го стори со удар со ножички (или маказици како сакате) а потоа и со силен шут од левиот агол на шеснаесетникот. Трезеге пропушти уште една шанса по една нафрлена топка од Дел Пиеро. Натпреварот заврши со резултат 2-1 и со победите на Интер, Милан и Фиорентина, бодовната предност на Јуве на чело на табелата остана иста: 8 пред Интер, 10 пред Милан.

По натпреварот, Капело беше задоволен од играта на Јуве: “Имавме многу шанси но многу е тешко да постигнете гол кога противникот се брани со 10 фудбалери. Дел Пиеро функционираше одлично по левата страна а мора да му се оддаде почит и на Канаваро кој постигна два гола кога не им одеше на напаѓачите. Задоволен сум од играта и упорноста на тимот“.

За одбележување е што по подолго време во игра кај Јуве влезе и Џонатан Зебина. Зебина најпрво беше повреден а подоцна поради недоразбирањата меѓу него и управата на тимот не му беше дозволено да игра (бараше нов договор со плата еднаква на онаа на Турам и Канаваро!).